Asset Publisher Asset Publisher

Łosie na terenie Nadleśnictwa

           Rodzinę łosi zauważył podleśniczy wykonujący zadania gospodarcze na terenie leśnictwa. Pan Hubert poinformował strażnika leśnego, który udał się we wskazane miejsce z aparatem fotograficznym i…. udało się. Łosie zostały sfotografowane. Na miejscu zaobserwowano potężnego byka (samiec), czujną klępę (samica) oraz dwa łoszaki (młode).        
         Łosie są doskonałymi pływakami i jedynymi z rodziny jeleniowatych, które potrafią nurkować. W ten sposób mogą zdobywać pożywienie roślinne znajdujące się pod powierzchnią wody (źródło: Piotr Gawin, Dorota Durbas-Nowak 2015. Atlas myśliwski. Wyd. SBM)

          Łoś jest największym przedstawicielem rodziny jeleniowatych. Masa ciała samca dochodzi nawet do 450 kg. Samica, zwana klępą lub łoszą jest zdecydowanie mniejsza i osiąga masę do ok. 350 kg. Długość ciała waha się od 200 do 270 cm, natomiast wysokość do ok. 200 cm. Oczywiście zdarzają się osobniki odbiegające od podanych norm. Łoś ma charakterystycznie przygarbioną sylwetkę i wysoko umieszczoną klatkę piersiową. Jest masywny, krępej budowy. Ma charakterystycznie wysokie i cienkie nogi (badyle) zakończone szerokimi racicami, pomiędzy którymi znajdują się fałdy skórne ułatwiające poruszanie się w terenie bagnistym, po lodzie i miękkim podłoże. Głównym pożywieniem łosi są rośliny.